Informace

Co je to Stargate TCG?

Stargate Trading Card game je sběratelská karetní hra na motivy seriálu Stargate SG-1 (v Česku vysílaného pod názvem Hvězdná Brána). Byla vydána jak v online, tak i tištěné podobě v dubnu 2007.

Co je to sběratelská karetní hra?

Název vychází z anglického Trading Card Game (TCG), popřípadě Collectible Card Game (CCG) -- obojí znamená v českém překladu Sběratelská karetní hra. Hlavním rozdílem mezi sběratelskou a tradiční karetní hrou je v tom, že každý z hráčů používá svůj vlastní balíček. První hrou tohoto druhu se stala The Base Ball Card Game firmy The Allegheny Card Co. v roce 1904. Moderní éru sběratelských karetních her nastartovala v roce 1993 hra Magic: The Gathering, kterou vytvořil Richard Garfield.

Každá hra se řídí svými pravidly a zpravidla existuje několik typů karet, které se dají použít při různých příležitostech. Hráči si sami vytváří svůj balíček ze své sbírky, narozdíl od tradičních karetních her, tak obsah jejich balíčku není přesně vymezen a limitován. Toto umožňuje hráčům přizpůsobit svůj balíček díky bezpočtu kombinací různým strategiím.

Klasicky i na PC

Kromě tištěných karet se sběratelské karetní hry hrají čile i po internetu. Namísto opravdové sbírky karet si tak hráči kupují virtuální karty, které prakticky jsou pouze daty na serveru. Prvními takovými hrami byly Sanctum a Chron X, obě zahájily svůj provoz v roce 1997. Stargate TCG je také možno hrát po internetu, ačkoli za poněkud vyšší ceny, než tištěnou podobu.

Základem sběratelských karetních her je fakt, že karty bývají vytištěny v různých množstvích (podobně jako např. baseballové kartičky) a podle toho jsou označovany jako C (Common -- běžné), U (Uncommon -- neobvyklé) a R (Rare -- vzácné). Ve Stargate TCG exitují ještě UR karty (Ultrarare -- ultravzácné). Rarita karet pak má efekt i v samotné hře; zpravidla platí, že čím vyšší rarita karty, tím lepší a silnější efekt.

Startery a boostery

Stargate TCG se prodává ve dvou variantách, první z nich je Starter Deck (základní balíček) a druhou tzv. Booster pack (doplňující balíček).

Startery obsahují plně hratelný balíček (celkem 60 karet), 3 unikátní karty, které jsou sehnat pouze ve starterech, 12 misí, 4 folióvé týmové postavy a pravidla ke hře v angličtině. Boostery obsahují 11 karet, z toho jednu vzácnou, tři neobvyklé a zbytek běžných. Každý, kdo uvažuje o hraní Stargate TCG, musí začít starterem. Bez něj hra nění možná.

Sběratelské karetní hry vycházejí v takzvaných sadách. Každá sada obsahuje jiné karty. Stargate TCG má zatím dvě sady, první z nich se jmenuje prozaicky SG-1, druhá vyšla 16. srpna 2007 pod názvem System Lords (Vládci Soustavy).

Stargate TCG se u nás oficiálně neprodává a proto organizujeme zásilky z USA a Velké Británie na diskuzním fóru Lapiduch (místnost Stargate TCG).

Pokud si chcete hru vyzkoušet, přijďte na některý z turnajů. Někdo vám hru vysvětlí a budete si moct zakoupit nějaké karty do začátku.

Užitečné odkazy